Vítejte v Blatné

Rybníky

Bez rybníků by nebyly jižní Čechy tím, čím jsou. Zrcadlí se v krajině v nebývalé míře a jejich hladiny jsou věrným obrazem každého dne. Ať už se v nich odráží modrým nebem bez mraků či ocelovou šedí deštivé oblohy.

Černivsko Černivsko Černivsko Černivsko Labuť Labuť

Největším rybníkem ve lnářsko- blatenské oblasti je Labuť, jehož plocha je 109 ha. Tři a půl kilometru dlouhá a sedm set metrů široká vodní plocha, v níž se zrcadlí okolní příroda, nabízí úchvatný a rozmanitý pohled. V jeho rákosnatém chobotu leží vesnice názvem věrná svému místu – Chobot. Na opačném konci rybníka, pouhých sedm kilometrů od Blatné, leží Myštice. Příjemným zpestřením výletu do Myštic je stará zájezdní patrová hospoda s velkou síní a letopočty významných návštěv. Má klenutý gotický sklep a do mázhausu v prvním patře vede široké fošnové schodiště. Uvnitř je vyzdobena řadou loveckých trofejí převážně úlovků Ferdinanda Hildptandta. Hospoda i rybník Labuť patří k blatenskému panství a jsou ve vlastnictví rodiny Hildprandtů. Procházka nebo projížďka na kole po břehu Labutě, ať už z Chobota do Myštic nebo nazpátek, je příjemná a lze si ji zpestřit koupelí v rybníce.

Labuť Labuť Labuť Labuť Labuť Labuť

První rybníky vznikaly na Blatensku už ve 14. století a jejich důmyslnou soustavu budoval i Jakub Krčín z Jelčan. Místní jim dávali poetická jména: Topič, Kuš, Kaneček, Pustý, Pýcha, Závist, Bahýnko, Divák, Pálenec.... Mnohé z nich v parném létě skýtají příjemné osvěžení, řada z nich je domovem proslulého blatenského kapra.

Paštiky Paštiky U Blatné U Blatné U Blatné U Blatné