Vítejte v Blatné

Město Blatná…

…a co zde stojí ve městě za vidění

Blatná nevyniká velkou rozlohou ani přílišnou architektonickou zajímavostí. Jako mnoho českých měst poznamenala i Blatnou necitlivá výstavba jíž se vyznačoval urbanismus období socialismu. Obchodní dům Labuť zasazený přímo do historického centra Blatné je toho smutným dokladem, stejně jako panelové sídliště stojící v těsném sousedství historicky cenných budov a viditelné téměř odkudkoliv. Přesto je Blatná příjemným místem k životu. Pro sousední obce ze širokého okolí plní mimo jiné funkci nákupního střediska – kromě řady drobných obchodů je zde možnost nakoupit ve dvou supremarketech poblíž výpadovky na Písek a Plzeň.

Blatenská věž, Mariánský sloup Blatenská věž,
Mariánský sloup

Na svou nevelkou rozlohu je obdařena značným množstvím restaurací, kde je možné se dobře najíst za slušné ceny. Dobře tu prosperují tři vyhlášené cukrárny, oblíbené a vyhledávané nejen místními obyvateli, ale i návštěvníky města.

Náměstí Náměstí Kostel

Z památek stojí v Blatné za vidění Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je považován za jednu z nejcennějších staveb pozdní gotiky u nás. V jeho areálu stojí také bývalá hřbitovní Kaple sv. Míchala. Nedaleko těchto objektů se tyčí uprostřed náměstí Míru mariánský sloup se sochou Panny Marie s Ježíškem a s růžencem na půlměsíci (Immaculata). Za pozornost stojí také několik empírových domů v jeho okolí a budova děkanství. Všimněte si také Pomníku padlým z roku 1923 od Josefa Bílka.

Mariánský sloup Mariánský sloup Socha od Bílka Socha od Bílka

Parostrojní lihovar stojící v samé blízkosti zámku, nechal původně František Hildprandt postavit jako cukrovar. Ten byl na lihovar přestavěn v roce 1885. Před druhou světovou válkou se v objektu vyrábělo blatenské pivo. V restituci byl lihovar vrácen rodině Hildprandtů a ta vrátila budovu původnímu účelu. Blatenské ovocné destiláty se těší velké oblibě.

Zámecký lihovar Zámecký lihovar