Vítejte v Blatné

Kam na výlet - Alšova stezka

Pro ty, kteří se při jízdě na kole spíše kochají než podávají sportovní výkony a pro ty, kteří se při pěší turistice rádi něco dozvědí, je ideální trasou 19km dlouhá Alšova stezka. Z Mirotic, kde se Mikoláš Aleš narodil, vede do Čimelic. Mirotice leží nedaleko Blatné a jsou snadno dostupné autobusem, autem či na kole.

Trasa nabízí deset zajímavých zastavení:
  1. V bývalém královském městečku Miroticích, ležícím na břehu říčky Lomnice, je kromě pomníku M. Alše od A. Lhotáka také Muzeum Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého.
  2. Mirotický židovský hřbitov je jedním z nejstarších (zal. 1681) a nejzachovalejších židovských hřbitovů v jižních Čechách.
  3. Budský dvůr je hospodářské stavení z roku 1721, kam za svou láskou a pozdější manželkou Marynou Kailovou docházel Mikoláš Aleš.
  4. Viklan v lese Malý Kosatín, unikátní žulový útvar, o němž se říkávalo, že v pravěku sloužil ke krvavým obřadům.
  5. Chráněná louka v sousedství lesa je botanickou přírodní památkou. Vyniká vzácnou vlhkomilnou květenou.
  6. Hrad u obce Boudy – z pravěkého hradiště ze starší doby železné se zachovaly jen dvě linie ohrazení a část vnitřní konstrukce hradiště.
  7. Samota u Nováků – malebné místo, které se stalo dějištěm povídky Terezy Novákové Železný kříž.
  8. Bývalý zámek Rakovice a alej do Čimelic – alej letitých červených dubů vede z Rakovic do zámeckého parku v Čimelicích. Aleje byly původně dvě, vedoucí paralelně vedle sebe. Pískovcové sochy z dílny čimelického sochaře Jana Hammera, které původně zdobily hlavní alej, jsou dnes rozmístěny po Čimelicích.
  9. Zámek Čimelice je jedinou ukázkou palácové architektury v barokním stylu na Písecku.

Čimelice – městečko ležící uprostřed přírodně krajinářské památkové zóny. 12. května 1945 tu byla podepsána bezpodmínečná kapitulace německých vojsk v Evropě. Zajímavý je empirově upravený kostel sv. Trojice i barokní sousoší sv. Trojice od sochaře J. Hammera.

mapa Mapa Zdroj: supermapy.centrum.cz

Viklan v Kadově Viklan v Kadově